Wolontariusze ŚDM z rewizytą w Forli

 rzym2

W pierwszą rocznicę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, Parafialny Komitet Organizacyjny oraz wolontariusze ŚDM odpowiedzieli na zaproszenie pielgrzymów z włoskiego Forli, leżącego w regionie Emilia-Romania. W lipcu grupa 49 osób z Borzęcina spędziła tydzień we Włoszech zwiedzając jedne z najpiękniejszych miejsc kraju. Wypoczynek zorganizowała parafia pw. Narodzenia NMP w Borzęcinie przy pomocy biura podróży BeskidVision z siedzibą w Żywcu. Kierownikiem wyjazdu był ks. Czesław Paszyński, a opiekę nad młodzieżą pełniły Joanna Bodzioch i Maria Sworniowska.

 

Pierwszym punktem programu była Wenecja, do której pielgrzymi odbyli półtoragodzinny rejs z miejscowości Chioggi. Wenecka przewodniczka Alessia pokazała wolontariuszom główne atrakcje turystyczne miasta: Katedrę i Plac św. Marka z jego zabytkami, Pałac Dożów, Most Westchnień, dzielnicę San Marco oraz most Rialto. Był także czas wolny na spróbowanie regionalnych przysmaków i zakup pamiątek.

Po dotarciu do miejsca zakwaterowania grupa została miło przyjęta kolacją. Kolejny dzień upłynął na poznawaniu zabytków Forli, pobliskiej Rawenny oraz plażowaniu. Niespodzianką gospodarzy było wynajęcie przewodników po mieście, opłacenie pobytu na prywatnej plaży oraz wycieczka do miejsca  słynnych mozaik raweńskich. Miłym akcentem był obiad z ks. biskupem oraz księżmi, którzy gościli w Borzęcinie w lipcu 2016. Na wspólny posiłek przybył także główny organizator pobytu wolontariuszy w Forli - don Andrea Carubia, przebywający w tym czasie z młodzieżą w górach.

Następne trzy dni pielgrzymi podróżowali do Rzymu, zwiedzając po drodze Asyż i Bazylikę św. Franciszka, Sanktuarium św. Rity w mieście Cascia oraz Papieskie Sanktuarium Większe Świętego Domu Madonny z Loreto. Na zboczu wzgórza u stóp bazyliki loretańskiej znajduje się polski cmentarz wojskowy z 1944 r, gdzie grupa modliła się w intencji spoczywających tam żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

Czwartek poświęcono na zwiedzanie stolicy Włoch. Ogromnym przeżyciem było uczestnictwo w polskiej Mszy św., która raz w tygodniu sprawowana jest przy grobie św. Jana Pawła II. Pomimo upału uczestnicy wytrwale podążali za przewodniczką realizując dość napięty program. Wolontariusze poznali historię powstania bazyliki św. Piotra w Watykanie oraz zdobyli jej kopułę, skąd mogli podziwiać panoramę miasta. Następnie pieszo podążyli obok Zamku Świętego Anioła do Placu Navona, Panteonu, Fontanny di Trevi oraz Placu Hiszpańskiego ze słynnymi schodami. Do dalej usytuowanych zabytków pielgrzymi podróżowali autokarem. Przewodniczka pokazała grupie Bazylikę Matki Bożej Większej Santa Maria Maggiore oraz Arcybazylikę św. Jana na Lateranie, uznawaną za najważniejszą świątynię katolicką na świecie. Po drugiej stronie ulicy znajdują się Święte Schody, które pielgrzymi pokonali na kolanach, z racji ogromnej wagi tej relikwii. Ostatnim punktem planu było Koloseum oraz Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny, będący zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas pobytu w Rzymie miejscem noclegowym był Hotel La Colonna, w miejscowości Fonte Nuova.

W siódmym dniu uczestnicy wyruszyli do Polski, zwiedzając po drodze Padwę oraz Bazylikę św. Antoniego. Wyjazd był okazją do wypoczynku i relaksu nad Adriatykiem, a także poszerzenia wiedzy o kulturze Włoch i ubogacenia religijnego. Codziennie odprawiana była Msza św. w sanktuariach w Wenecji, Asyżu, Watykanie, Loreto i Padwie. Podczas nabożeństw pielgrzymi polecali własne intencje, a także modlili się za wszystkich darczyńców i sponsorów wypoczynku.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę instytucji oraz właścicieli przedsiębiorstw, którzy odpowiedzieli na prośbę organizatorów o wsparcie finansowe. Pomoc pieniężną ofiarowali: Caritas Diecezji Tarnowskiej, Urząd Gminy Borzęcin, "Lutnia" Sp. z o.o.- Ireneusz Cichoński, FUH Climax - Rafał Kraj, SK INVEST GREEN Sp. z o.o. – Paweł Gwóźdź, Omega SA, Głogów – Krzysztof Czerwiński, FERIND – Jan Krajewski, Bud-Dróg – Józef Łagosz, Trans-Ted – Tadeusz Klisiewicz, Sworjan – Jan Sworniowski, Mix Sklep – Lucyna i Józef Kijak, PHU Miruna S.C.– Jerzy Przybylski, Zakład Mięsny "CHABURA" - Zbigniew Chabura oraz Megamot – Mieczysław Hebda.

Słowa wdzięczności należą się również panom Tadeuszowi i Grzegorzowi Bodzioch za pomoc w organizacji pielgrzymki oraz bezpieczny transport. Niezwykle cenne było także wsparcie pani Iwetty Kaczmarczyk z biura podróży BeskidVision, za co gorąco dziękujemy.

Organizatorzy oraz uczestnicy pielgrzymki

 

Zdjęcia z pielgrzymki można zobaczyć w naszej galerii.

KANCELARIA PARAFIALNA

CZYNNA CODZIENNIE
W GODZ. 7.30 - 8.00

I W ŚRODĘ PO WIECZORNEJ MSZY ŚWIĘTEJ
NIECZYNNA: NIEDZIELE, ŚWIĘTA,
PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA

NARZECZENI: II i IV PIĄTEK MIESIĄCA
17.00 - 19.00

DO CHORYCH O KAŻDEJ PORZE

Nr konta

KBS O/Szczurowa

Nr rachunku: 15 8591 0007 0100 0006 4015 0001

 

Adres:
Parafia Rzymskokatolicka
Pw. Narodzenia NMP
Borzęcin 592
32-825 Borzęcin

 

Gmina Borzęcin

Borzecin herb

Diecezja Tarnowska

 kuria herb

RDN

 rdn malopolska logo 3 

Go to top