Ogólnopolskie Dożynki 2017

dożynki jg 2017

            W niedzielę, 03 września br. po kilku latach przerwy udało się nam zorganizować parafialną pielgrzymkę na Jasną Górę z wieńcem dożynkowym.

Rolnicy z całej Polski już po raz 36 pielgrzymowali do duchowej stolicy Polski, aby podziękować za plony ziemi i zawierzyć się na nowo NMP Królowej Polski. Pielgrzymka tradycyjnie jest organizowana w I niedzielę września.

 

Nasza parafia nie zawsze może udać się na pielgrzymkę z racji parafialnego odpustu jeżeli ten wypada w I niedzielę września. Ponieważ w tym roku odpust jest w drugą niedzielę, dlatego nie zmarnowaliśmy okazji i udaliśmy się na pielgrzymkę. Mimo iż pogoda zbytnio nie sprzyjała to przeżycia pielgrzymów po duchowym spotkaniu z Czarną Madonną stały się niezapomniane.

W czasie Mszy św. tradycyjnie zostały ofiarowane dary ofiarne, przygotowane także przez przedstawicieli naszej parafii.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w kościele św. Barbary w Częstochowie, przy którym jest źródełko z łaskami słynącą wodą, która wytrysnęła w 1430 r. dla obmycia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po barbarzyńskim napadzie na klasztor O. Paulinów. Obraz został skradziony i wywożony z różnymi cennymi pamiątkami. W tym miejscu, gdzie stoi kościół św. Barbary konie stanęły. Doszło do wyrzucenia obrazu i połamania. Jeden z rabusiów miał ciąć obraz, co widoczne jest do dziś na obliczu Matki Bożej; przy trzecim cięciu padł martwy. Wszystkie złamania dały się naprawić, ale nie cięcia na twarzy NMP.

Takie też obrazy są umieszczone na kopule wieży, która stoi i otacza cudowne źródełko. Obrazy świadczą o historii, którą krótko przedstawiłem.

Zachęcam, aby już myśleć o pielgrzymce w przyszłym roku.

                                                                        Ks. Czesław Paszyński – proboszcz 

 

Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

KANCELARIA PARAFIALNA

CZYNNA CODZIENNIE
W GODZ. 7.30 - 8.00

I W ŚRODĘ PO WIECZORNEJ MSZY ŚWIĘTEJ
NIECZYNNA: NIEDZIELE, ŚWIĘTA,
PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA

NARZECZENI: II i IV PIĄTEK MIESIĄCA
17.00 - 19.00

DO CHORYCH O KAŻDEJ PORZE

Nr konta

KBS O/Szczurowa

Nr rachunku: 15 8591 0007 0100 0006 4015 0001

 

Adres:
Parafia Rzymskokatolicka
Pw. Narodzenia NMP
Borzęcin 592
32-825 Borzęcin

 

Wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii są umieszczone wyłącznie za zgodą osób zainteresowanych.

Liturgia na dziś

Gmina Borzęcin

Borzecin herb

Diecezja Tarnowska

 kuria herb

RDN

 rdn malopolska logo 3 

Go to top