Ogólnopolskie Dożynki 2017

dożynki jg 2017

            W niedzielę, 03 września br. po kilku latach przerwy udało się nam zorganizować parafialną pielgrzymkę na Jasną Górę z wieńcem dożynkowym.

Rolnicy z całej Polski już po raz 36 pielgrzymowali do duchowej stolicy Polski, aby podziękować za plony ziemi i zawierzyć się na nowo NMP Królowej Polski. Pielgrzymka tradycyjnie jest organizowana w I niedzielę września.

 

Nasza parafia nie zawsze może udać się na pielgrzymkę z racji parafialnego odpustu jeżeli ten wypada w I niedzielę września. Ponieważ w tym roku odpust jest w drugą niedzielę, dlatego nie zmarnowaliśmy okazji i udaliśmy się na pielgrzymkę. Mimo iż pogoda zbytnio nie sprzyjała to przeżycia pielgrzymów po duchowym spotkaniu z Czarną Madonną stały się niezapomniane.

W czasie Mszy św. tradycyjnie zostały ofiarowane dary ofiarne, przygotowane także przez przedstawicieli naszej parafii.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w kościele św. Barbary w Częstochowie, przy którym jest źródełko z łaskami słynącą wodą, która wytrysnęła w 1430 r. dla obmycia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po barbarzyńskim napadzie na klasztor O. Paulinów. Obraz został skradziony i wywożony z różnymi cennymi pamiątkami. W tym miejscu, gdzie stoi kościół św. Barbary konie stanęły. Doszło do wyrzucenia obrazu i połamania. Jeden z rabusiów miał ciąć obraz, co widoczne jest do dziś na obliczu Matki Bożej; przy trzecim cięciu padł martwy. Wszystkie złamania dały się naprawić, ale nie cięcia na twarzy NMP.

Takie też obrazy są umieszczone na kopule wieży, która stoi i otacza cudowne źródełko. Obrazy świadczą o historii, którą krótko przedstawiłem.

Zachęcam, aby już myśleć o pielgrzymce w przyszłym roku.

                                                                        Ks. Czesław Paszyński – proboszcz 

 

Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

KANCELARIA PARAFIALNA

CZYNNA CODZIENNIE
W GODZ. 7.30 - 8.00

I W ŚRODĘ PO WIECZORNEJ MSZY ŚWIĘTEJ
NIECZYNNA: NIEDZIELE, ŚWIĘTA,
PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA

NARZECZENI: II i IV PIĄTEK MIESIĄCA
17.00 - 19.00

DO CHORYCH O KAŻDEJ PORZE

Nr konta

KBS O/Szczurowa

Nr rachunku: 15 8591 0007 0100 0006 4015 0001

 

Adres:
Parafia Rzymskokatolicka
Pw. Narodzenia NMP
Borzęcin 592
32-825 Borzęcin

 

Gmina Borzęcin

Borzecin herb

Diecezja Tarnowska

 kuria herb

RDN

 rdn malopolska logo 3 

Go to top