Zapraszamy na koncert

puelle

Serdecznie zapraszamy na koncert Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”, pt. „Muzycznie Śladami Polskiej Niepodległości", który odbędzie się 14 października, o godz. 17.00 w kościele Narodzenia NMP w Borzęcinie.
Na repertuar złożą się utwory polskich kompozytorów poświęcone tej tematyce, m.in.: "Bogurodzica", "Bogurodzica Dziewica", "Nie rzucim Chryste", "Do kraju tego", "Jak szczęśliwa Polska cała", "Magnificat". Chór zlecił opracowanie większości z wymienionych utworów warszawskiemu kompozytorowi - Łukaszowi Farcinkiewiczowi. Utwory będą przeplatane słowem, które przybliży rys historyczny utworów, ich twórców oraz rolę jaką odegrała kultura w kształtowaniu polskiej tożsamości.Koncert organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie wspólnie z Parafią w Borzęcinie Górnym, pod patronatem wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka. Powyższe wydarzenie artystyczne wpisuje się w cykl koncertów, realizowanych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada sopranistka – Aleksandra Topor. Tarnowski zespół należy do elity młodzieżowych chórów europejskich. Jest laureatem 25 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Czterokrotnie pretendował do Grand Prix prestiżowych, międzynarodowych konkursów chóralnych – w Arezzo (Włochy), Warnie (Bułgaria), Florencji (Włochy) oraz Rimini (Włochy), gdzie zdobył najwyższe trofeum i Medal Prezydenta Republiki Włoch. Koncertował w większości krajów europejskich i Stanach Zjednoczonych. Chór wydał 10 płyt CD, z których trzy były nominowane do nagrody FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała statuetkę FRYDERYKA. Wydawnictwa fonograficzne chóru zostały również wyróżnione Złotymi i Platynowymi Płytami.